Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeleď: Acanthuridae (Bodlokovití)
Synonyma: Nosatka žlutá
Typ: Mořská
Anglicky: Yellow tang
Biotop: Útesové moře.
Objeveno: Bennett, 1828.
Velikost: 13 - 15 cm
Původ: Tichý oceán - velký bariérový útes.
Teplota: 24 - 28°C
Kyselost: 8 - 8.5 pH
Tvrdost: 10 - 30°dGH
Chov: Poměrně obtížný
Obvyklá cena: 500 - 1300 Kč
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami a dospělý jedinec spolehlivě vyčistí celou nádrž. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné, rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou (salát, špenát, brokolice...). Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné. Zářivě, žlutě zbarvený druh, s bílou pochvou pro trn u ocasní ploutve, který patří k menším zástupcům z této čeledi. Má vysokou hřbetní ploutev a zobákovitá ústa.
Odchov: V běžných akváriích se odchov nedaří.
Snášenlivost: Nesnášenlivá k vlastnímu druhu. Hodí se pro vícedruhová velká akvária. Nedá se chovat s bezobratlýmí.
Délka života: Až 5 let.
Min.velikost n.: 300 litrů.
Dop.počet ryb: Chovat v rámci svého druhu jen samostatně (ve velkých akváriích lze i více kusů (alespoň 6) - dostatek prostoru a skrýší).
Charakteristika: Zvědavé a krásné ostře žluté ryby s bílou pochvou pro trn u ocasní ploutve. Hodí se pro vícedruhová velká akvária. Nelze ho chovat s bezobratlými. Pozor na jedovaté trny, může jimi způsobit velmi bolestivá zranění. Je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci (stálý proud vody v akváriu) a dostatek potřebné potravy. Je to ryba vytrvalá. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Pozor na přípravky s obsahem mědi, včetně léčiv. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Zdravý bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů. Jasné zbarvení ukazuje na dobrý zdravotní stav.

Bodlok žlutý | © Skupy
Bodlok žlutý | © Jiří Bukovský

Bodlok žlutý | © Jiří Bukovský

Bodlok žlutý | © Jiří Bukovský

Bodlok žlutý | © M. Kořínek- biolib.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář