Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeleď: Acanthuridae (Bodlokovití)
Synonyma: Bodlok červenoocasý, Bodlok nádherný
Typ: Mořská
Anglicky: Achilles tang
Biotop: Útesové moře.
Objeveno: Shaw, 1803.
Velikost: 25 - 30 cm
Původ: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajsie - Velký bariérový útes, Indický oceán.
Teplota: 24 - 28°C
Kyselost: 8 - 8.5 pH
Tvrdost: 10 - 30°dGH
Chov: Obtížný
Obvyklá cena: 1600 - 2000 Kč
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné, rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou. Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné. Tento bodlok má zářivě červené skvrny, které kontrastují s převládajícím matně černým zbarvením. Červená skvrna v zadní části těla zasahuje až na ocasní násadec, červený pruh se táhne napříč ocasem a červené, bíle ohraničené proužky se táhnou podél základny hřbetní a ocasní ploutve. Bílá barva je i na skřelích. Hlava je velmi zaoblená s výraznými rty.
Odchov: V běžných akváriích se odchov nedaří.
Snášenlivost: Nesnášenlivá k vlastnímu druhu. Hodí se pro vícedruhová akvária.
Délka života: Dlouhověký.
Min.velikost n.: 500 a více litrů.
Dop.počet ryb: Samostatně. Dospělí jedinci k sobě mohou být agresivní. Více dospělých ryb (v běžných nádržích se nedoporučuje) jen ve velkých akváriích (velké ekosystémy s mnoha skrýšemi).
Charakteristika: Je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci (stálý proud vody v akváriu) a dostatek potřebné potravy. Není to ryba vhodná pro začínajícího mořského akvaristu. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Jinak se jedná o náročnou rybu na chov. Často špatně přijíná umělou potravu. Pozor na přípravky s obsahem mědi, včetně léčiv. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Pokud je špatně krmena, může okusovat korálnatce. Bodlok umí rychle měnit intensitu svého zabarvení dle momentálního stresu a nálady. Zdravý bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů.

Bodlok Achillův | © M. Kořínek- biolib.cz

Bodlok Achillův | © M. Kořínek- biolib.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář