Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeleď: Osphronemidae (Guramovití)
Typ: Sladkovodní
Anglicky: Slender (Slim) betta
Biotop: Asie.
Objeveno: Sauvage, 1884.
Velikost: 7 - 9 cm
Původ: Asie: Malajský poloostrov, Sumatra.
Teplota: 24 - 28°C
Kyselost: 5.5 - 7 pH
Tvrdost: 5 - 20°dGH
Chov: Poměrně snadný
Obvyklá cena: 100 - 250 Kč
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Všežravec - živé, mražené, sušené, vločkové.
Pohlaví: Samečci mají intenzivnější zbarvení, třásňovitě prodloužený střed ocasní ploutve a jsou větší, aamičky mají ocasní ploutev kulatou a jsou méně výrazně zbarveny.
Odchov: 26°C - Menší nádrž, libovolně osazená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti.
Snášenlivost: V rámci svého druhu lze chovat v jedné nádrži pouze jednoho samce. K ostatním rybám je mírná. Potěr považuje za kořist.
Délka života: 2-3 roky.
Min.velikost n.: 20 litrů pro jeden kus, 30 litrů pro pár.
Dop.počet ryb: 1 samec a 2 samice. Nikdy ne 2 samce v jedné nádrži.
Charakteristika: Doporučuje se chovat pouze jednoho samečka, protože dospělí samci jsou mezi sebou velmi nesnášenliví /tento druh je často křížen s Bojovnicí pestrou/. Vyžaduje stálou slabou filtraci vody. Bojovnice je klidná ryba, vhodná do společenského akvária. Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů. Plovoucí rostliny jsou velmi vhodné. Ideální je nižší sloupec vody okolo 30 cm.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář